Japonské plemeno skotu wagyu

Maso plemene wagyu (kobský, japonský skot) považují v Japonsku za nejlepší hovězí maso na světě pro jeho neuvěřitelnou šťavnatost, vůni a chuť, kterou vytváří především velmi jemná síť tukových vlásečnic.

I když se tradují někdy až neuvěřitelné příběhy o metodách chovu tohoto plemene skotu, skutečnost je prozaická – tento skot se pase na šťavnatých loukách a dokrmuje kukuřicí a sójou. Mramorované maso je výsledkem staleté selekce nejlepších jedinců, kteří odpovídali daným kritériím zaměřeným na co nejvíce mramorované maso.

Péče o tento dobytek ze strany japonských farmářů je ovšem nadstandardní. Striktně dodržují zásadu, že není důležitá rychlost růstu svalové hmoty, ale kvalita masa. Při tomto procesu se nedá nic urychlit. Na mramorové struktuře masa, které vypadá jako poprášené sněhem, má zásluhu genetická predispozice tohoto plemene. Tuk v mase obsahuje více mononenasycených mastných kyselin v porovnání s jakýmkoliv jiným plemenem skotu na světě a vyznačuje se nízkým bodem tání (pokojová teplota). Proto je vhodné pro zařazení do nízkocholesterolových diet.

Japonci považují tento skot za svoje rodinné stříbro. I když se chov tohoto plemene rozšířil také v Austrálii, USA nebo Kanadě, japonské ministerstvo zemědělství si vymohlo, že od roku 2006 může být jako wagyu označované jen hovězí maso ze skotu, který má japonský původ a je zatříděné podle japonských norem.

Čím více tukových vlásečnic a samotného tuku maso obsahuje na řezu, tím vyšší je jeho kvalita a samozřejmě i cena, která se za kilogram prémiového masa v jatečném trupu pohybuje okolo 400 Kč. V japonských obchodech se ceny šplhají až k 5000 jenů za 100 gramů, což je cca 750 Kč. I přes tuto horentní cenu je však maso plemene wagyu současným gurmánským šlágrem.

Autor: Ing. Dana Nehasilová; zdroj: Slovenský chov, 2008, č. 3, s. 14 a 15